Кон’юнктивіт як симптом COVID-19 у дітей: дослідження показують, що діти можуть відчувати симптоми коронавірусу, пов’язані з очима, частіше, ніж дорослі

Кон’юнктивіт і COVID-19: це симптом?

За деякими даними, кон’юнктивіт є рідкісним симптомом COVID-19, який вражає від 0,8 до 31,6% людей із позитивним тестом. Іноді кон’юнктивіт є єдиною ознакою COVID-19, але він також може виникати разом з іншими, такими як лихоманка або кашель.

Статистичні дані, наведені вище, отримано з контрольного дослідження 2022 року.

Кон’юнктивіт включає запалення прозорої тканини, що покриває білок ока або кон’юнктиву. Інші назви стану включають червоні очі або рожеві очі.

Більшість випадків кон’юнктивіту розвивається через вірус, отже випливає, що COVID-19 може призвести до кон’юнктивіту.

У людей з COVID-19 можуть розвинутися сльозотеча, почервоніння очей і відчуття, що щось застрягло в оці. Однак інші захворювання також можуть викликати ці симптоми, включаючи інші інфекції.

У цій статті розглядається кон’юнктивіт і COVID-19, включаючи зв’язок, симптоми, лікування та тривалість захворювання.

Чи є кон’юнктивіт симптомом COVID-19?

Загалом симптоми, пов’язані з очима, при COVID-19 зустрічаються рідко, але серед очних симптомів найпоширенішими є кон’юнктивіт і кератит.

Кон’юнктивіт відноситься до запалення кон’юнктиви, тканини, яка вистилає внутрішню частину повіки і покриває частину білка ока. Кератит – це запалення рогівки, прозорого шару в передній частині ока.

Чи є кон’юнктивіт раннім симптомом COVID-19?

Так, кон’юнктивіт може бути першим симптомом, який відчуває людина. Однак він також може розвинутися в будь-який момент хвороби. Наприклад, кон’юнктивіт іноді розвивається у людей під час перебування в лікарні з важким перебігом COVID-19.

Кон’юнктивіт також може бути єдиним проявом COVID-19 без інших симптомів. Незрозуміло, як часто це трапляється, але це може означати, що деякі люди не усвідомлюють, що у них захворювання.

Симптоми кон’юнктивіту, пов’язаного з COVID-19

Згідно з дослідженням випадок-контроль 2022 року, найпоширенішими симптомами людей з кон’юнктивітом, пов’язаним із COVID-19, є:

 • червоні, запалені очі
 • розрив
 • світлобоязнь, або світлочутливість
 • Інші потенційні симптоми COVID-19 включають Довірене джерело:
 • лихоманка
 • озноб
 • кашель
 • задишка
 • втома
 • м’язові болі
 • втрата смаку або запаху
 • біль у горлі
 • головний біль

Людина може мати всі ці симптоми, деякі з них або лише один.

Що робити?

Довірене джерело Центру з контролю та профілактики захворювань (CDC) повідомляє, що люди з потенційними симптомами COVID-19 повинні негайно пройти тестування. Вони можуть зробити це, дотримуючись інструкцій місцевих органів охорони здоров’я.

Якщо результат тесту позитивний, людині слід ізолюватися вдома мінімум на 5 днів (довірене джерело) і триматися подалі від інших членів сім’ї. Це означає:

 • не використовувати спільні чашки, посуд і рушники
 • носіння маски в оточенні інших
 • використання окремого санвузла, якщо це можливо

Це також підходяща ідея для поліпшення вентиляції в будинку. Відкривання вікон і збільшення потоку повітря допомагає зменшити кількість вірусних частинок у повітрі та знижує ризик передачі.

Якщо тест негативний, у людини може бути кон’юнктивіт внаслідок іншої вірусної інфекції, наприклад звичайної застуди. Якщо це так, симптоми зазвичай зникають самі по собі без лікування.

Якщо симптоми не покращуються, є серйозними або погіршуються, людині слід негайно звернутися до лікаря. Це стосується незалежно від того, чи є у них позитивний тест на COVID-19, чи ні.

Людям із високим ризиком ускладнень від вірусних захворювань також слід звернутися до лікаря, щоб отримати ліки для боротьби з вірусом.

Діагностика

Якщо у людини позитивний тест на COVID-19, це може підтвердити причину кон’юнктивіту. Однак, якщо тест негативний або симптоми нетипові, може бути інша причина.

Щоб визначити це, лікар запитає про симптоми, історію хвороби людини та чи контактував він із кимось, хто хворіє. Вони також можуть оглянути око, якщо зустріч відбувається особисто.

Лікування кон’юнктивіту

Вірусний кон’юнктивіт, викликаний COVID-19, може не потребувати лікування. Зазвичай стан покращується сам по собі.

Існують також домашні методи лікування, придатні для дорослих і дітей, які можуть полегшити симптоми. Люди можуть спробувати:

 • використання штучних сліз, які можуть змастити око та зменшити подряпини
 • тримаючи теплий компрес, наприклад, вологу тканину або ватний диск, на очі протягом декількох хвилин
 • вживання достатньої кількості рідини, щоб уникнути зневоднення
 • носіння сонцезахисних окулярів або затемнення світла, якщо людина має світлочутливість

Вірусний кон’юнктивіт дуже заразний, тому людині необхідно дотримуватися таких заходів:

 • Завжди ретельно мийте руки до і після дотику до очей.
 • Використовуйте свіжий ватний диск або мочалку для кожного компресу або під час очищення очей.
 • Після цього безпечно виперіть або утилізуйте предмет, а не використовуйте його повторно.
 • Людині також слід уникати використання контактних лінз і макіяжу для очей, доки симптоми не покращаться. Вони не повинні використовувати очні краплі, які зменшують почервоніння під час інфекції, оскільки це може погіршити симптоми.

Якщо симптоми серйозні або постійні, або у людини ослаблена імунна система, лікар може призначити противірусні очні краплі, такі як Рибавірин, щоб зменшити симптоми. Застосовувати препарат можна дорослим і дітям старше 3 років.

Скільки триває кон’юнктивіт COVID-19?

Кон’юнктивіт є однією з найбільш рідкісних ознак COVID-19, тому є обмежені дані про те, як довго він зазвичай триває.

Одне дослідження випадок-контроль показало, що після 8–10 днів лікування у більшості людей із кон’юнктивітом, пов’язаним із COVID-19, не було симптомів. Однак у кількох осіб симптоми спостерігалися більше 2 тижнів.

Тим не менш, симптоми COVID-19, зокрема ті, що вражають очі, іноді можуть тривати набагато довше. Довірене джерело. Це може статися, якщо у людини розвивається тривалий COVID. У більшості випадків проблеми із зором пов’язані з судинними або неврологічними ускладненнями, які перешкоджають типовій функції ока.

Довгий COVID описує тривалі або рецидивуючі симптоми COVID-19, які можуть тривати тижнями, місяцями або роками після початкового зараження. Для деяких це може означати, що вони продовжують відчувати симптоми з боку очей.