Кон’юнктивит

Кон’юнктивіт – запальне захворювання кон’юнктиви (слизової оболонки очей), спричинене алергічною реакцією, вірусною або бактеріальною інфекцією. Перебіг хвороби може бути гострим чи хронічним.


Види захворювання

  • Аденовірусний кон’юнктивіт – збудником є ​​аденовірус, який передається повітряно-краплинним шляхом. Поширення вірусу відбувається у вигляді епідемічних спалахів, найчастіше в дитячих закладах (дитсадках, школах).
  • Епідемічний геморагічний кон’юнктивіт – викликається ентеровірусом, що вражає, як правило, обидва ока.
  • Алергічний кон’юнктивіт – виникає як чутлива реакція організму на контакт з речовиною-алергеном.
  • Гострий бактеріальний кон’юнктивіт – захворювання, що має інфекційну природу. Збудниками можуть бути стафілококи, стрептококи, гонококи або пневмококи. Зараження відбувається при прямому контакті з бактеріями, наприклад, за допомогою брудних рук або купання у забрудненій водоймі. Супутніми факторами є переохолодження, виснаження організму, ослаблення імунної системи, мікротравми слизової ока.
  • Гострий епідемічний кон’юнктивіт (Коха-Уїкса) – має епідемічний розвиток, передається через контакт із зараженими предметами та брудні руки. Найчастіше спостерігається влітку.
  • Гоннобленнорейний кон’юнктивіт – збудником виступають гонококи. Такий тип захворювання розвивається у новонароджених дітей після зараження від хворої на гонорею матері при проходженні через родові шляхи. У дорослих та дітей зараження може настати внаслідок попадання інфекції від хворої людини через фізичний контакт, постільну білизну, рушники.
  • Кон’юнктивіт Моракса-Аксенфельда – хронічна форма захворювання. Ознаки розвитку хвороби спостерігаються переважно у куточках очей.
  • Хронічний кон’юнктивіт – тривале подразнення слизової оболонки внаслідок контакту з пилом, забрудненим повітрям, хімічними речовинами, при порушенні обміну речовин, хронічних захворюваннях та запальних процесах у носовій порожнині, носінні неправильно підібраних контактних лінз.

Симптоми кон’юнктивіту


Незалежно від причини захворювання, зовнішні ознаки кон’юнктивіту схожі. Найчастіше це почервоніння склери (білків очей), набряк верхніх і нижніх повік, сльозотеча, відчуття дискомфорту, свербіж, різі, світлобоязнь, відчуття стороннього тіла або піску в очах, виділення у вигляді слизу або гною, іноді кров’янисті.
Крім того, хворий може відчувати погіршення загального стану – слабкість, біль голови, запалення лімфатичних вузлів, зниження зору.
У процесі огляду виявляється видозміна кон’юнктиви – гіперемія, набряклість, крововилив, наявність фолікулів (освіти у вигляді бульбашок).


Вияв окремих форм кон’юнктивіту має свої відмітні ознаки:

  • Для бактеріального кон’юнктивіту, викликаного стрептококами або стафілококами, характерні слизово-гнійні виділення.
  • Якщо захворювання збуджене пневмококами, можна спостерігати дрібні точкові крововиливи на слизовій оболонці, що покриває склеру, утворення тонких біло-сірих плівок, які легко відокремлюються за допомогою ватного тампона.
  • При гонобленорейній формі спостерігається набряклість синюшно-багряного кольору. У новонароджених патологічний процес торкається обох очей, спостерігаються гнійні виділення та кровоточивість кон’юнктиви, дитина не здатна відкрити очі. Значний набряк повік призводить до порушення кровопостачання рогівки, що спричиняє розвиток гнійної виразки. На її місці згодом утворюється більмо зі значною втратою зору до сліпоти. У дорослих гонококова інфекція викликає сильне погіршення загального стану та супутні ускладнення з боку рогівки.
  • Аденовірусний кон’юнктивіт супроводжується великим набряком з утворенням множинних фолікулів, катаральними явищами верхніх дихальних шляхів. Поразка рогівки виражена утворенням дрібних інфільтратів, розсмоктування яких відбувається протягом тривалого часу. Іноді спостерігаються тонкі плівки на слизовій оболонці очей.
  • Геморагічний кон’юнктивіт характеризується множинними великими крововиливами на кон’юнктиві та повіках – око виглядає кров’ю, що затекло.
  • Герпетичний кон’юнктивіт викликає серйозні ураження шкіри та слизових оболонок очей, тому лікування такої форми захворювання слід проводити лише під контролем офтальмолога. Ознаками цього різновиду є пухирцеві утворення та світлобоязнь.
  • Алергічна форма захворювання виражається у вигляді великого набряку повік, подразнення, печіння, сверблячки, сильної сльозотечі. Найчастіше поєднується з ринітом, шкірними висипаннями і торкається обох очей. Різновид алергічного кон’юнктивіту поліноз загострюється в сезон цвітіння рослин, що викликають алергічну реакцію. Супроводжується закладеністю носових пазух, рясним сльозотечею.
  • Токсичний кон’юнктивіт – реакція чутливості організму на лікарську (хімічну) речовину.


Діагностика захворювання


Для встановлення правильного діагнозу пацієнту призначається огляд на щілинній лампі. Важливим чинником є ​​встановлення анамнезу — які події передували виникненню симптомів, якою була їхня послідовність тощо.

Як додаткові дослідження призначаються мазок, зішкріб або посів зі слизовою оболонкою для виявлення збудника і більш ретельного вивчення причин захворювання.
За наявності супутніх симптомів з боку інших органів можуть бути рекомендовані аналіз крові, сечі, флюорографія, рентгенограма та консультація вузьких спеціалістів.


Перша допомога


Щоб полегшити стан хворого перед зверненням до лікаря можна зробити такі процедури:
Промити уражену область фізрозчином або сольовим розчином домашнього приготування (1 ст. ложка кухонної солі на 1 л кип’яченої води).
Закапати 2-3 краплі 20%-ного розчину альбуциду або 0,3%-ного розчину левоміцетину. Повторювати через кожні 3:00.
Якщо симптоми виявилися лише на одному оці, для профілактики можна закапати і здорове око, використовуючи чисту піпетку, щоб не занести інфекцію.
Не використовуйте пов’язки, примочки, компреси, що зігрівають — це може призвести до посилення та поширення запального процесу.


Правила гігієни


У разі неускладнених форм захворювання важливим завданням є недопущення її поширення.

Дотримання наступних рекомендацій знизить ризик зараження другого ока та оточуючих:

  • Регулярно мийте руки за допомогою антибактеріального мила.
  • Не використовуйте для вмивання водопровідну воду, яка містить хлор.
  • Використовуйте лише особисті предмети гігієни.
  • Замініть носові хустки на одноразові серветки.
  • По можливості обмежте контакти з іншими людьми на час лікування, відмовтеся від відвідування громадських місць.

Лікування кон’юнктивіту у дорослих


Самостійна постановка діагнозу та лікування будь-якими засобами без призначення лікаря може обернутися ускладненнями у вигляді кератиту, блефариту, увеїту з переходом захворювання на хронічну форму та серйозними порушеннями зорового апарату. Лікування кон’юнктивіту має проходити під контролем офтальмолога та залежить від етіології захворювання.
При бактеріальній формі кон’юнктивіту призначаються краплі очей і мазі, що містять у складі антибактеріальні компоненти широкого спектру дії. Перед застосуванням протимікробних крапель та мазей необхідно промити очі кип’яченою водою або антисептичним розчином для очищення від гнійних та слизових виділень.


До рекомендованих препаратів (у вигляді крапель) відносяться:

  • фторхінолони – до цієї групи входять Флоксал, Сігніцеф, Ципролет, Ципромед, Ципрофлоксацин;
  • аміноглікозиди – активні речовини містяться у препаратах Торбекс, Ділатерол, Тобрадекс, Тобразон;
  • левоміцетин – антибактеріальна речовина входить до складу препаратів під тією самою назвою;
  • сульфаніламіди – ефективні речовини для швидкого придушення інфекції у препаратах Альбуцид, Натрію сульфат, Сульфацил натрію.

Препарати у вигляді мазей, що містять антибактеріальні компоненти: Офлоксацин, Флоксал, Еритроміцин, Тетрациклінова очна мазь використовуються у поєднанні з промиванням та краплями для лікувального впливу у нічний час.
Гонококова інфекція лікується також із застосуванням препаратів антибіотиків, які призначаються системно протягом тривалого часу до повного зникнення гонококів в аналізах мазка з кон’юнктиви.

При виявленні дифтеричного кон’юнктивіту відразу проводиться введення протидифтерійної сироватки. Далі застосовуються антибактеріальні препарати та сульфаніламіди, проводиться багаторазове промивання кон’юнктивальної порожнини розчином антисептичної дії.
Вірусні кон’юнктивіти лікуються за допомогою противірусних препаратів місцевої дії. Основний механізм дії таких засобів полягає у стимулюванні вироблення білків (інтерферонів) на кон’юнктиві, за допомогою яких організм справляється з вірусною інфекцією та забезпечує придушення подальшого розмноження вірусів. Крім цього, можуть бути використані противірусні очні препарати на основі рекомбінантного інтерферону: Офтальмоферон, Окоферон. Додатково рекомендується комплекс вітамінів для зміцнення імунної системи.
Для успішного лікування алергічного кон’юнктивіту потрібне визначення та усунення алергену. Паралельно призначаються антигістамінні препарати у вигляді крапель (Візін, Кромогексал, Аллергоділ, Опатанол) та для прийому внутрішньо (Супрастин, Тавегіл, Лордестин, Зодак), а також протизапальні препарати (Акулар, Лотопреднол).
Основу лікування будь-якої форми захворювання становить лікарська терапія. Препарати у вигляді крапель після призначення лікарем доведеться закопувати самостійно.

Важливо дотримуватися деяких правил, щоб унеможливити травмування очного яблука та рогівки:


  • Вимийте руки, використовуючи антибактеріальне мило.
    Відкривши флакон, ретельно огляньте кінчик піпетки. На ній
  • не повинно бути сколів, тріщин та інших ушкоджень, інакше ви ризикуєте завдати травми рогівці ока.
    Закиньте голову назад, злегка відтягнувши нижню повіку. З міркувань гігієни не торкайтеся піпетки ока при закопуванні.
    Після процедури посидіть кілька хвилин із заплющеними очима. Подушечками пальців трохи натисніть трохи нижче внутрішніх куточків очей — області розташування слізних проток.
    Щільно закрийте флакон і зберігайте у темному місці.


Лікування кон’юнктивіту у дітей

При всіх видах даного захворювання у дітей спостерігається набряклість повік, почервоніння білка ока, печіння або свербіж, тривалий або періодичний. При бактеріальному типі зараження є гнійні виділення, а перебіг вірусного кон’юнктивіту нерідко супроводжується утворенням плівок або фолікулів. Алергічний тип характеризується найбільш вираженим свербінням та роздратуванням в області очей. Якщо дитина постійно чіпає і чухає очі, то високий рівень ризику додаткового занесення бактеріальної інфекції в результаті мікротравм слизової оболонки. Тому лікувати дитину необхідно починати вже за початкових ознак захворювання.

Методи терапії залежить від характеру симптомів. Як правило, більшість нехронічних кон’юнктивітів у дітей добре піддається лікуванню, але проводити його потрібно під лікарським наглядом для виключення помилкової діагностики та виникнення ускладнень.
Лікування будь-якого виду кон’юнктивіту у дитини можна почати з промивання області очей фізрозчином, повторюючи процедуру 3-4 рази на день.

При бактеріальній формі захворювання із симптомами у вигляді гнійних виділень лікування проводять за допомогою закапування через кожні 2 години крапель, що містять антибіотики: Левоміцетин, Альбуцид, Гентаміцин, Тобрекс.
Для лікування гонобленореї новонародженим закопується сульфацил натрію 30%-ного через кожні 2-З хвилини З рази (раніше застосовувався 1% розчин нітрату срібла).


Лікування бактеріального кон’юнктивіту має деякі особливості:

  • Після сну та перед використанням крапель очистіть очі ватним тампоном, змоченим у слабкому розчині марганцівки або кип’яченій воді. Для кожного ока використовуйте окремий тампон.
  • При закопуванні препарату відтягніть трохи вниз нижню повіку, щоб ліки потрапляли в нижній кон’юнктивальний мішок. Для дитини буде достатньо однієї краплі.
  • Попередньо пляшечку з краплями можна підігріти в теплій воді до температури тіла, щоб не викликати неприємних відчуттів у малюка.
  • Якщо вражене тільки одне око, потрібно закапати здорове око, використовуючи чисту піпетку.
  • При сильній сльозотечі ліки слід закопувати частіше – з інтервалом за одну годину.
  • Перед сном використовуйте тетрациклінову мазь для запобігання розмноженню бактерій.
  • Не заплющуйте очі пов’язками.


Вірусні кон’юнктивіти у дітей лікують з використанням крапель, що містять противірусні компоненти – Офтальмоферон, Актипол, Полудан та противірусних мазей – Флореналь, Тербофенова мазь.
При аденовірусній інфекції дитині призначається комплексне лікування. Залежно від характеру перебігу та тривалості захворювання додатково можуть бути призначені протизапальні препарати місцевої дії та антибактеріальні засоби для прийому внутрішньо.
Алергічна форма захворювання виліковується шляхом усунення алергену та призначенням антигістамінних препаратів орального застосування (Зодак, Зертек) та крапель (Візін, Аллергоділ, Опатанол). Як допоміжна терапія можуть бути призначені протизапальні очні краплі. У ускладнених випадках для лікування алергічного кон’юнктивіту у дітей лікарем може бути призначена терапія кортикостероїдними препаратами, а також гормональними мазями, такими як Преднізолон або Гідрокортизонова мазь.

Народні засоби лікування


Рецепти народної медицини пропонують різноманітні засоби лікування очних запалень. Такі методи можуть застосовуватись також у вигляді профілактики захворювання у дорослих та дітей.

  1. Компрес із соком зеленого кропу можна використовувати у початковій стадії перебігу хвороби. Змочіть марлеву серветку у свіжому соку і прикладіть до хворого ока на 5-10 хвилин.
  2. Настоянка з лаврового листя. Цілющі властивості такого засобу полягають у великій кількості дубильних компонентів та мікроелементів у його складі. Для приготування добре промийте З-4 лаврові листки, подрібніть, залийте 250 мл окропу і дайте настоятися протягом півгодини. Промивайте настоянкою область запалення 6-8 разів на день.
  3. При бактеріальній формі захворювання корисно промивати очі відваром ромашки. Ці процедури спрямовані на очищення та пригнічення запального процесу. Додати 1 ст. ложку сухої трави на 100 мл окропу, накрийте кришкою і залиште настоюватися півгодини.
  4. Ефективним засобом лікування кон’юнктивіту є трава очанка. Візьміть 3 ложки аптечної трави, залийте склянкою окропу, доведіть до кипіння і потримайте протягом 5 хвилин на повільному вогні. Після того, як настоюється відвар, процідіть і використовуйте для промивання.
  5. Заваріть чай із чорниці – для цього сухі ягоди