НАПЕРЕД: Майбутнє технологій Retina
Через 10 років, які ліки для очей або нові технології ми будемо використовувати? У цьому випуску Retinal Physician ми розповідаємо про кілька нових технологій, у тому числі технології доставки ліків, які можуть змінити наш спосіб роботи з сітківкою. Наприклад, домашній моніторинг може революціонізувати лікування захворювань судин сітківки. Використання домашньої оптичної когерентної томографії (ОКТ) у клінічних випробуваннях уже є реальністю, і, сподіваємось, незабаром буде отримано дозвіл FDA, що полегшить індивідуальні схеми лікування та покращить реальні результати. У майбутньому терапія препаратами з уповільненим вивільненням у різних полімерах може включати домашню ОКТ, щоб допомогти визначити час повторної ін’єкції. Полімерна технологія може дозволити нам проходити до року між візитами.
Технологія стовбурових клітин стрімко розвивається, проводяться дослідження заміни тканин при багатьох захворюваннях, включаючи пізній сухий ВМД. Не менш важливо, ми розглядаємо ризики, пов’язані з нерегульованими платними центрами стовбурових клітин.
Через 10 років нам все одно потрібно буде проводити розширені обстеження, чи ОКТ, широкопольна візуалізація чи якась інша технологія позбавить від необхідності фактично дивитися в очі пацієнта? В операційній гарнітури віртуальної реальності та вдосконалення технологій дозволять нам проводити безпечніші та ефективніші операції та швидше навчати наступне покоління хірургів.
Великі дані дозволяють нам бачити тенденції та дані про результати пацієнтів, але, що є більш зловісним, вони також пропонують методи для фармацевтичних компаній або навіть лікарів, щоб покращити використання своїх ліків. Говорячи про великі дані, штучний інтелект (ШІ) зараз у моді. Generative Pre-trained Transformer 4 (GPT-4) від OpenAI було навчено з нібито 100 трильйонами параметрів проти 175 мільярдів для GPT-3, тому можна сподіватися, що він дасть правильну відповідь. Я запитав ChatGPT, що запропонує терапія сітківки через 10 років. Ось відповідь чат-бота ChatGPT-4: «Одним із напрямів активних досліджень є розробка систем доставки ліків із уповільненим вивільненням. Ці системи спрямовані на забезпечення контрольованого вивільнення ліків протягом тривалого періоду часу, що може підвищити ефективність, зменшити побічні ефекти та підвищити дотримання пацієнтом режиму лікування. Нині розробляється кілька систем доставки ліків із уповільненим вивільненням, включаючи наночастинки, гідрогелі та мікросфери.
Іншим напрямком досліджень є використання генної терапії для лікування очних захворювань. Генна терапія передбачає доставку терапевтичних генів до клітин ока, які потім можуть виробляти терапевтичні білки. Цей підхід показав перспективність у доклінічних дослідженнях і клінічних випробуваннях для ряду очних захворювань, включаючи спадкові захворювання сітківки та вікову макулярну дегенерацію.
Досягнення технологій візуалізації, таких як оптична когерентна томографія (ОКТ) і адаптивна оптика, також можуть відігравати значну роль у діагностиці та лікуванні очних захворювань. Ці технології дозволяють клініцистам візуалізувати структуру та функції ока в безпрецедентних деталях, що може допомогти в ранньому виявленні та моніторингу захворювань.
Таким чином, у найближчі 10 років ми можемо спостерігати появу нових систем доставки ліків із уповільненим вивільненням, використання генної терапії очних захворювань та прогрес у технологіях візуалізації, які можуть покращити діагностику та лікування очних захворювань».