Травми очей – хімічні опіки
Бризки хімічних речовин в очі можуть спричинити серйозну травму, якщо не надати швидку допомогу. Дізнайтеся, що шукати і що робити.
Хімічні опіки
Хімічний опік ока лікується негайно, ще до прибуття медичного персоналу. Око відкривають і промивають (зрошують) водою або фізіологічним розчином. Якщо опіки спричинені сильними кислотами, лугами чи іншими сильно їдкими речовинами, очі слід безперервно промивати протягом принаймні 30 хвилин або до тих пір, поки рН (показник кислотності або лужності) ока не стане нормальним. Промивання можна продовжити там, де воно почалося, у машині швидкої допомоги або у відділенні невідкладної допомоги. Оскільки біль може ускладнити людині тримати травмоване око відкритим, іншій людині, можливо, доведеться тримати повіку відкритою, поки око промивається.
Лікар або інший медичний працівник може закапати в око анестетичну краплю, щоб полегшити утримання травмованого ока відкритим. У відділенні невідкладної допомоги лікарі часто використовують спеціальні іригаційні пристрої.
Після промивання лікар оглядає поверхню ока та внутрішню частину повіки та видаляє будь-яку речовину, що залишилася в тканині. Внутрішню частину повік також очищають тампоном, щоб видалити будь-які дрібні частинки, які можуть бути невидимі.
Лікар може закапати краплю препарату (наприклад, циклопентолату або гоматропіну), який розширює зіницю, розслабляючи м’язи кольорової частини ока (райдужної оболонки) і запобігаючи болісним спазмам. Місцеві антибіотики (краплі або мазі) використовуються для змазування очей і запобігання інфекції. Кортикостероїдні краплі (наприклад, преднізолон) також можуть призначатися офтальмологом протягом обмеженого періоду часу.
Хоча анестетичні очні краплі полегшують біль, вони також можуть уповільнити загоєння і зазвичай не застосовуються після початкового зрошення. Біль можна лікувати ацетамінофеном або, якщо сильний, ацетамінофеном з оксикодоном. При опіку рогівки в око заливають мазь з антибіотиком.
Серйозні опіки необхідно пролікувати в офтальмолога (лікаря, який спеціалізується на оцінці та лікуванні — хірургічному та нехірургічному — захворювань очей) протягом 24 годин, щоб зберегти зір і запобігти серйозним ускладненням, таким як пошкодження рогівки та райдужної оболонки, перфорація ока та деформації повік.
При більш важких опіках також можна використовувати інші місцеві та/або пероральні препарати, такі як вітамін С. Важкі опіки вимагають частого огляду очей. Деякі хімічні опіки настільки серйозні, що потрібне хірургічне втручання, і навіть при найкращому лікуванні око може осліпнути або втратити зір.
Термічні опіки
Опіки повік лікуються як і інші опіки шкіри. Лікарі очищають опіки повік, а потім застосовують антибіотик для запобігання інфекції. Опіки кон’юнктиви або рогівки можуть бути болісними, тому людям може знадобитися приймати анальгетики. Лікарі також можуть призначити циклоплегічні очні краплі (наприклад, циклопентолат або гоматропін), щоб запобігти больовому спазму м’язів, які звужують зіницю, а також очну мазь з антибіотиком для запобігання інфекції.
Що таке хімічний опік ока?
Бризки хімічних речовин в очі можуть спричинити серйозну травму, якщо не надати швидку допомогу. Це може статися з побутовими виробами та на робочому місці. Деякі хімічні речовини можуть пошкодити поверхню ока та призвести до рубців або навіть до сліпоти.
Вам потрібно буде негайно промити око, щоб розбавити та розсіяти хімікат. Переконайтесь, що забруднена вода не бризне на вас чи постраждалого. Якщо вони доступні, надіньте рукавички, щоб захистити себе, перш ніж надавати допомогу пораненому.
Ознаки та симптоми
- сильний біль в оці
- неможливість відкрити пошкоджене око
- почервоніння і набряк навколо очей
- значне сльозотеча очей
- хімічні речовини поблизу пораненого.
Що робити?
Одягніть захисні рукавички, якщо вони є. Потримайте око пораненого під обережною проточною водою принаймні 20 хвилин і переконайтеся, що зовнішня та внутрішня сторони повік промиті.
Якщо око пораненого закрито через біль, обережно, але міцно відкрийте його, щоб його можна було промити.
Стежте, щоб забруднена вода не потрапила на непошкоджене око, на вас чи постраждалого.
Якщо постраждалий носить контактні лінзи, попросіть їх зняти, якщо вони можуть.
Попросіть пораненого потримати чисту неворсисту подушечку на травмованому оці та накласти пов’язку.
Зателефонуйте за номером 112. Якщо ви знаєте, які хімікати могли стати причиною аварії, передайте цю інформацію медичним працівникам.