Сухе око
Хвороба сухого ока вражає шари сліз, які покривають вашу рогівку. Це трапляється, коли вам не вистачає сліз або коли ваші сльози випаровуються надто швидко. Симптоми включають печіння, свербіж і відчуття піску в очах. Можливо, вам доведеться спробувати кілька різних методів лікування, включаючи очні краплі та процедури, щоб знайти рішення, яке вам підійде.
Сухе око
Сухість очей – це стан, який впливає на вашу слізну плівку, три шари сліз, які покривають і захищають поверхню очей. Вам потрібна гладка та стабільна слізна плівка, щоб допомогти вам бачити чітко та комфортно. Порушення слізної плівки може спричинити такі незручні симптоми, як печіння, свербіж, сльозотеча або затуманення зору.
Багато різних факторів можуть завадити слізній плівці працювати належним чином і призвести до сухості очей. Ось чому медичні працівники вважають сухість очей багатофакторним захворюванням. Його причини та фактори ризику численні та складні. Отже, може знадобитися деякий час, щоб дістатися до кореня проблеми та з’ясувати, що викликає ваші симптоми. Якщо у вас сухі очі, важливо звернутися до офтальмолога або оптометриста, щоб контролювати ваш стан.
Види хвороби сухого ока
З однієї лише назви ви можете подумати, що хвороба сухого ока просто означає, що ваші очі не виробляють достатньо сліз. Насправді це лише частина історії. Існує кілька видів хвороби сухого ока.
Сухе око з дефіцитом водянистої рідини: це коли ваші очі не виробляють достатньо сліз. Ваша слізна залоза (у верхньому, зовнішньому куті кожного ока) виробляє водянисті сльози. Ці сльози складають середній водянистий шар слізної плівки. Деякі аутоімунні захворювання можуть викликати запалення слізної залози та перешкоджати виробленню достатньої кількості водянистих сліз.
Сухість ока через випаровування: це коли ваші сльози випаровуються надто швидко. Найбільш частою причиною є дисфункція мейбомієвих залоз. Це означає, що залози у ваших повіках, які виробляють зовнішній жирний шар слізної плівки, не працюють належним чином. В результаті жирний шар нестійкий і не може захистити водянистий шар від висихання.
Змішана сухість очей: у деяких людей спостерігається дефіцит водянистої рідини та нестабільність сльози. Це означає, що ваші очі не виробляють достатньо сліз, а ваша слізна плівка нестабільна. Обидві ці проблеми призводять до симптомів сухого ока.
Наскільки поширена хвороба сухого ока?
Хвороба сухого ока є поширеною. Дослідження показують, що 16 мільйонів людей у США мають сухі очі. У всьому світі від сухості очей страждають десятки мільйонів людей. Це більш поширене в Азії порівняно з Північною Америкою та Європою. Це також більш поширене серед людей, які пережили менопаузу.
Ознакою чого може бути сухість очей?
Сухість очей може виникнути сама по собі або разом з іншими захворюваннями. У деяких випадках сухість очей є ознакою:
- Синдром Шегрена (приблизно 10% людей з дефіцитом водянистої рідини мають синдром Шегрена).
- Діабет (якщо у вас діабет, ймовірність розвитку сухого ока як ускладнення становить 50/50).
- Захворювання щитовидної залози.
- блефарит.
СИМПТОМИ ТА ПРИЧИНИ
Які симптоми сухого ока?
Коли у вас сухі очі, ви можете відчувати, що у вашому оці є щось, що просто не виходить. Це може відчуватися як відчуття подряпин, піску або піску. Симптоми також можуть включати:
- Печіння або поколювання.
- Відчуття чутливості до світла.
- Розмитість або зміна зору.
- Слиз, що виділяється з ока.
- Водянисті очі, а по щоках течуть надлишки сліз.
Симптом сльозотечі може здатися незрозумілим. Але це загальний аспект сухого ока. Це трапляється, коли мейбомієві залози не виробляють достатньо олії для зовнішнього шару слізної плівки. Отже, середній водянистий шар вашої слізної плівки випаровується надто швидко. У відповідь ваші слізні залози намагаються зробити більше водянистих сліз, щоб компенсувати це. Але ці сльози не можуть належним чином покрити ваше око, як масляний шар. Отже, вони не можуть вирішити основну проблему.
Що викликає сухість очей?
Сухість очей виникає, коли:
- Ваші очі не виробляють достатньо сліз.
- Твої сльози випаровуються надто швидко.
Обидва вони відбуваються разом.
Багато різних факторів можуть збільшити ймовірність розвитку хвороби сухого ока або симптоми, які з часом погіршуються.
Фактори ризику хвороби сухого ока
Деякі ризики ви не можете контролювати. Наприклад, чим старше ви стаєте, тим більша ймовірність розвитку сухого ока. Але іншими ризиками ви можете впоратися, змінивши спосіб життя або відкоригувавши ліки.
Поговоріть зі своїм постачальником, якщо у вас є будь-який із факторів ризику, перелічених нижче. Можливо, ви зможете внести деякі зміни, щоб знизити ризик сухого ока або зменшити неприємні симптоми.
Фактори навколишнього середовища та способу життя: такі речі, як погода, скільки часу ви проводите перед екраном, використання контактних лінз, куріння або алергія, можуть збільшити ризик сухого ока.
Ліки: прийом певних ліків може підвищити ризик сухого ока, включно з тими, які лікують депресію, алергію, артеріальний тиск, глаукому, менопаузу та біль. Антихолінергічні препарати, оральні контрацептиви та системні ретиноїди також можуть збільшити ризик.
Захворювання: багато різних неврологічних захворювань, захворювань очей, аутоімунних захворювань та ендокринних захворювань можуть підвищити ризик сухого ока.
Хірургічні втручання: деякі операції на очах підвищують ризик сухого ока, включаючи LASIK, операцію з видалення катаракти та операцію на рогівці.
Як діагностується сухість очей?
Постачальники медичних послуг діагностують сухість ока на основі вашої історії хвороби, огляду очей і аналізів.